Genetyka Charity

Genetyka umaszczeń rasy louisiana catahoula jest niezwykle fascynująca i ciekawa. Występują bowiem różne rodzaje umaszczeń tych psów- od  jednokolorowych po różnego rodzaje merle czy patchwork z dużymi, kolorowymi łatami. Za każdym z umaszczeń stoją geny, które dziedziczone są po rodzicach- w zależności jakie mutację w locusach posiadają rodzice, takie geny odziedziczą szczenięta, a co za tym idzie będą występować w danych umaszczeniach. Jednym z istotnych alleli w umaszczeniu catahoul jest allel M czyli merle – jest odpowiedzialny za rozcieńczenie ciemnego koloru okrywy włosowej (nie powoduje rozcieńczenia całej okrywy włosowe) i powstanie nieregularnych plam. Nie tylko w tej rasie, ale również w każdej innej, gdzie występuje umaszczenie merle ważne jest aby unikać krzyżowanie dwóch psów z czystym merle (czyli genotypy M/m , M/M , M/Ma , M/Mc) gdyż podwójna mutacja allelu M niesie ze sobą duże ryzyko wystąpienia głuchoty, problemów ze wzrokiem czy ubarwienie białe na większości ciała psa (tzw. double merle M/M). Psy mogą posiadać następujące mutacje merle:

  • m – bez merle
  • M – czyste merle
  • M(c) – cryptic merle
  • M(a) – atypical merle
  • M(h) – harlequin merle

Więcej o genach merle możecie i metodach ich badania poczytać m.in. na stronie http://merle-sine-insertion-from-mc-mh.webnode.com/storyofmerle/ oraz https://catahoula-coat-color-genetics.webnode.com/merle/

 

Wynik testu merle Charity to: M/Mc/m – posiada zarówno czysty gen merle jak i cryptic merle, poniższy diagram objaśnia proces dziedziczenia oraz mutację komórek Charity:

autor diagramu: Mary Langevin

 

Wynik testu merle Charity (laboratorium Vemodia):

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *