Historia rasy

      Historia rasy Louisiana Catahoula Leopard Dog nie jest do końca znana. Ale uważa się, że są krzyżówką indiańskich psów (wywodzących się od wilka czerwonego- szczekające a nie tylko wyjące) z mastifami, chartami oraz psami gończymi przywiezionymi do Amerykańskiej Luizjany przez Hiszpańskich konkwistadorów w 1539 r. Niektórzy eksperci uważają, że gdy około roku 1682 przybyli tam Francuzi, zastali osobliwe psy o jasnych oczach. Sami natomiast przywieźli beaucerony, które służyły wtedy do polowania na dziki i obrony. Miały też chronić osadników przed Indianami. Z pewnością wymieszały się one z rodzimymi psami. To one wniosły czynnik marmurkowatości.

      Nowo przybyli osadnicy z Europy byli zachwyceni wszechstronnością Indiańskich psów które były używane zarówno do polowań na dużą zwierzynę, obrony oraz jako psy pasterskie. Na skutek tych wszystkich naturalnych krzyżówek z psami z Luizjany powstała współczesna Catahoula.

     Pochodzenie nazwy “catahoula” również nie jest do końca znane. Jedni mówią, że pochodziła od nazwy plemienia zamieszkującego tereny Luizjany. Inna legenda dotycząca nazwy Catahoula mówi o tym, że pochodzi ona od nazwy jeziora – Catahoula Lake w północno – centralnej części Luizjany, którego woda była błękitna jak oczy tych psów i właśnie tam spotkać można było wielu przedstawicieli tego gatunku. Słowo to można było przetłumaczyć jako “święte jezioro”.

Louisiana Catahoula- rasa współcześnie

       Jedyną rzeczą pewną jest to, że Louisiana Catahoula Leopard Dog jest wielofunkcyjną amerykańską rasą psa pracującego. W dniu 9 lipca 1979 roku gubernator Luizjany podpisał ustawę uznającą tą rasę psa za oficjalną rasę  Stanu Luizjana. W roku 1977 powstało amerykańskie stowarzyszenie NALC które oficjalnie objęło patronat nad rasą Louisiana Catahoula. NALC (National Association of Louisiana Catahoula) zrzesza hodowców tejże rasy z całego świata, prowadzi rejestr psów, hodowli, miotów oraz wydaje certyfikaty czystości rasy. 1 stycznia 1995 rasa została oficjalnie uznana przez UKC (United Kennel Club) pod nazwą Louisiana Catahoula Leopard Dog sklasyfikowana do grupy psów pasterskich (Herding Dog Group).  American Kennel Club przyporządkował rasę do grupy FSS (Foundation Stock Service) czyli grupie oczekujących na zatwierdzenie. W Europie rasa należy do grupy ras nieuznanych przez FCI. Natomiast na mocy porozumienia między organizacjami kynologicznymi Catahoula ma prawo do rejestracji, hodowli- w Polsce psy tej rasy można oficjalnie zarejestrować w Zkwp w grupie psów ras nieuznanych.

Historia rasy w Europie

     Do Europy psy tej rasy trafiły w roku 1998 i ich popularność stale rośnie. Jednymi z pierwszych hodowli na terenie Europy były Sumici Kridla (pierwszy miot urodził się w 2000 roku), Sweet Devil, Bardera, Santa Catarina. Do Polski pierwsze psy zostały sprowadzone z Ameryki w 2013 roku (z papierami NALC). W styczniu 2015 roku ze słowackiej hodowli Coahoma został sprowadzony pierwszy pies zarejestrowany zarówno w FCI jak i NALC- Kentucky Coahoma (Alquntam Catahoulas). Pierwsza suka tej rasy z papierami zarówno NALC jak i FCI została przywieziona w połowie 2015 roku (nasza Charity z hodowli Ayra Aranel). Na początku 2015 roku z czeskiej hodowli z Evkinej zahrady do naszego kraju sprowadzono również sukę tej rasy a następnie psa z hodowli Samy Uspech – obydwa psy posiadają tylko papiery FCI. W/w psy dały początek rasy w Polsce, a pierwszą zarejestrowana hodowlą w Zkwp oraz z papierami NALC została hodowla Alquntam. Rasa szybko staje się popularna, w naszym kraju zostały już zarejestrowane 4 hodowle- gdzie psy posiadają uprawnienia hodowlane (1 hodowla NALC, 1 w Zkwp oraz 2 hodowle z papierami NALC oraz Zkwp) oraz urodziły się 3 mioty – dane na 06.2017.

   Istnieją również inne, zamienne nazwy tej rasy:

~Louisiana Catahoula,

~Catahoula Cur,

~Catahoula Hog Dog 

~Catahoula Hound

~Catahoula Leopard Dog

CHARITY Ayra Aranel + psy z hodowli Alquntam Catahoulas (Polska) OSCALOSSA, KENTUCKY Coahoma

     


Czytaj więcej