Louisiana Catahoula

Louisiana Catahoula to rasa psów stworzona do pracy, psy które miały pomagać człowiekowi w różnych aspektach- chronić stada i dobytku, pomagać przy wypasie zwierząt, ale również w polowaniach- dzielne, czujne i zawsze gotowe do działania. Cechy charakteru, które zyskały te niezwykłe psy czynią je niezastąpionymi kompanami, nie tylko w pracy ale również jako towarzyszy rodzin i w roli przyjaciół na całe życie.

Psy te mają duże pokłady energii, uwielbiają wszelkie aktywności ze swoim człowiekiem. Są niesamowicie wierne i przywiązane do stada i opiekuna. Świetnie odnajdują się w pracy z człowiekiem ponieważ lubią być w centrum zainteresowania i wykonywać coś, za co otrzymują aprobatę swojego człowieka. Obdarzone są niesamowitą inteligencją i mają świetną pamięć przez co bardzo szybko się uczą i zapamiętują na długie lata 😉

Posiadają również pierwotne instynkty- są dobrymi tropicielami oraz opiekunami stada. Gdy człowiek nie zapewni tym psom zajęcia i możliwości wykorzystywania wrodzonych zdolności psy często samo znajdują sobie zajęcie. Decydując się na catahoule trzeba pamiętać o tym, że jest to rasa pracująca i należy sprostać wymaganiom takiej rasy.

W każdej legendzie jest trochę prawdy…

Louisiana Catahoula to rasa o której powstaniu krąży kilka legend. Jedna z nich to niesamowita opowieść o wzajemnej więzi i miłości człowieka do psa i psa do człowieka.

Cała historia zaczyna się, gdy około roku 1539 do Amerykańskich wybrzeży przybyli hiszpańscy konkwistadorzy. Dotarli do Luizjany gdzie zaczęli krwawy podbój tych terenów. Tam właśnie spotkali rodzimych mieszkańców – Indian (Choctaw). Hiszpanie podbijali tereny Ameryki ze swoimi psami – majestatycznymi, wielkimi i odważnymi mastifami, niezwykle szybkimi, zwinnymi chartami oraz psami gończymi które pomagały im w tropieniu i polowaniu na nieznanych terenach. Niestety nie przywiązywali do ich życia większej wagi- psy ranne w polowaniach, czy podczas walk zostawały porzucane. Psy, które nie miały siły iść dalej w głąb nowego kontynentu były zostawiane i  zapomniane w lasach Luizjany. Wtedy też Indianie którzy przeżyli “kolonizację” hiszpańską widząc męczące się i dogorywające psy porzucone i pozostawione na pewną śmierć zaczęli im pomagać. Przygarnęli każde napotkane zwierzę i starali się mu pomóc. Odprawiali modły u swoich szamanów, leczyli swoimi ziołami które miały ukoić cierpienie psów. Wiele z tych stworzeń udało się wtedy uratować. Ocalałe psy zaczęły krzyżować się między sobą cały czas żyjąc wiernie u boku Indian. Wiele źródeł mówi, że ocalałe psy krzyżowały się również z naturalnie zamieszkującymi tereny Luizjany wilkami czerwonymi. Około roku 1700 do Luizjany dotarli Francuzi wraz ze swoimi beauceronami. W ich zapiskach z podróży pojawiły się informacje że niedaleko wielkiego jeziora nazwanego Catahoula Lake w północno centralnej części Luizjany natknęli się na wielkie stworzenia z przeraźliwie niebieskimi, demonicznymi oczami i z donośnym głosem przypominającym z jednej strony szczekanie psa a z drugiej strony wycie wilka. Beaucerony były wykorzystywane przez Francuzów do polowania na wielkie dziki. Miały też chronić francuzów przed Indianami. Z pewnością wymieszały się one z rodzimymi psami. To one wniosły czynnik marmurkowatości do dzisiaj znanej rasy Louisiana Catahoula Leopard Dog.

Psy, mieszkające z Indianami byli ich nierozłącznymi towarzyszami do ostatnich dni. Razem z nimi dzielnie bronili osad Indiańskich, pomagały w polowaniach i tropieniu zwierzyny dzięki niesamowitemu węchowi i dużej odwadze, strzegły bydła – były psami zdolnymi do każdej pracy. Indianie zaopiekowali się psami w potrzebie a Catahoule stały się niesamowicie wiernymi psami względem swojego człowieka do dziś. Każdego dnia odpłacają człowiekowi za dobroć, jaka wtedy ich spotkała ze strony Indian. Człowiek zaoferował opiekę nad tymi psami, przysiągł dbać o ich genetyczne pochodzenie i cechy które warunkują charakter tych psów-  aby nigdy się nie zmienił. Co ciekawe rasa kiedyś prawie została zapomniana i była bliska wyginięciu.W dniu 9 lipca 1979 roku, gubernator Luizjany podpisał ustawę uznającą tą rasę psa za oficjalną rasę Stanu Luizjana co niewątpliwie przyczyniło się do “odratowania” rasy.

Są psami bardzo wszechstronnymi, przez to że od zawsze były wykorzystywane do ciężkiej pracy są niesamowicie wytrzymałe i pracowite. Świetnie dają sobie rade w pasterstwie – dzisiejsza Catahoula jest sklasyfikowana wg UKC jako pies pasterski. Istnieją również linie hodowlane tych psów wykorzystywanych do pracy w myślistwie.
Psy wychowane przez Indiańskie plemiona to psy, dla których tak naprawdę nie jest ważna praca – dla nich ważna jest WSPÓŁPRACA ze swoim przewodnikiem – i myślę, że to jest najlepsze podsumowanie rasy Louisiana Catahoula Leopard Dog.

Współczesne życie z LC

Współcześnie psy tej rasy są wykorzystywane w różnych dziedzinach. Dzięki instynktowi pasterskiemu świetnie sprawdzają się przy wypasie- głównie bydła. Pracują nie tylko swoim ciałem ale również donośnym głosem. Są odważne i wytrwałe w dążeniu do zrealizowania postawionego zadania. Posiadają też silne instynkty- zarówno pasterskie jak i myśliwskie co trzeba wziąć pod uwagę decydując się na psa tej rasy. Niesamowita inteligencja i świetna pamięć czyni z nich dobrych uczniów, ale również samodzielne psy, które- gdy jest to konieczne, potrafią same podejmować decyzję. Dzięki dobremu węchowi psy te również z powodzeniem są wykorzystywane w myślistwie. Ich wierność, przywiązanie do człowieka, skupienie na zadaniu czynią z ich dobrych kompanów do polowań, a donośny głos jest dobrze słyszalny. Potrafią kilometrami tropić w ciszy, a gdy jest to konieczne “wzywać” właściciela przez długi czas z jednego miejsca swoim donośnym głosem. Dzięki tym cechom wiele psów tej rasy służy jako psy tropiące, poszukiwawczo-ratownicze, gruzowe. Z wielką pasją wykonują każde powierzone im zadanie.

Dzięki swojej budowie, szybkości i zwinności są również dobrymi psami do uprawiania psich sportów. Psy z linii o mocnej budowie sprawdza się przy trenowaniu bikejoringu, canicrossu, zaprzęgach itp. Zwinność i szybkość nieco lżejszych psów można wykorzystań przy trenowaniu agility, dog frisbee czy coursing.

Jest to idealna rasa zarówno dla osób które potrzebują psa do prawdziwej pracy na farmach, w ratownictwie lub myślistwie, tropieniu, ale również dla aktywnych ludzi, lubiących sportowy tryb życia. Psy można ukierunkować na wiele sportowych aktywności ponieważ kochają spędzać czas wspólnie ze swoim człowiekiem, a wykonywanie zadań dla niego jest dla catahouli prawdziwą przyjemnością.

 

Catahoula to nie tylko kolorowe psy- zobaczcie jak różnie mogą wyglądać przedstawiciele tej rasy.


Czytaj więcej