Louisiana Catahoula

Louisiana Catahoula Leopard Dog to średniej wielkości rasa psa z krótką, gładką sierścią. Ma szeroką głowę ze średnimi, zwisającymi uszami, oddzielony ogon jako naturalne przedłużenie linii grzbietu. Właściwe proporcją rasy Catahoula Leopard Dog jest to, że pies jest nieco dłuższy niż wyższy. Górna linia lekko skłania się ku dołowi, jest dobrze umięśniona i ma kwadratową, mocną sylwetkę na długich mocnych łapach. Klatka piersiowa jest głęboka, sięgająca co najmniej do łokci i umiarkowanie szeroka. Patrząc z boku, przedpiersie rozciąga się owalnie przed przednimi kończynami. Zad jest średniej długości i lekko opadający. W trakcie ruchu wrażenie zwinności i wytrzymałości. Odległości od łokcia do ziemi powinny wynosić 50-60 procent wysokości psa od kłębu do ziemi.

Ze względu na nazwę rasy, wiele osób zakłada, że ​​wszystkie Catahoule mają tak zwane “lampardzie” umaszczenie. W rzeczywistości rasa słynie z licznych i niezwykłych kolorów i wzorów, a także zróżnicowanych kolorów oczu. Catahoula powinny być oceniane jako pies pracujący uniwersalnie.

CHARAKTER

Catahoula Leopard Dog, to pies bardzo odważny, czujny i wesoły. Uwielbia bawić się i pracować z właścicielem, a niektóre suki są bardzo dobrymi opiekunkami dzieci 😉 Mają bardzo dobrą pamięć. Są psami bardzo aktywnymi, potrzebują nowych wyzwań, dużo ruchu ponieważ w charakterze zapisaną mają chęć do pracy i pomocy człowiekowi. Jeśli nie będą miały możliwości spożytkowania swojej energii mogą przejawiać zachowania destrukcyjne w domu. Do obcych mogą odnosić się z dystansem więc od małego trzeba przyzwyczajać je do kontaktu z innymi. Są idealnymi psami pracującymi, rodzinnymi lecz potrzebują też dużo uwagi ze strony człowieka, nie są polecane dla niedoświadczonych osób.

GŁOWA

Głowa jest potężnie zbudowana, nie wyglądu przesadzonego. Patrząc z boku, długość czaszki i kufy są w przybliżeniu równej długości.

Czaszka: jest szeroka i płaska. Policzki są dobrze rozwinięte.
Wady: Zbyt szeroka czaszka; Wąska czaszka.

Kufa – Kufa mocna i głęboka. Patrząc z góry, kufa jest umiarkowanie szeroka, zwężająca się w kierunku nosa. Fafle mogą być szczelne lub lekko obwisłe z pigmentu o dowolnym kolorze lub kombinacji kolorów.
Wady: spiczasta kufa.

Zęby: Catahoula Leopard Dog posiada kompletny zestaw równomiernie rozłożonych, białych zębów. Pełne uzębienie jest bardzo pożądane, ale psy nie powinny być karane za zużyte lub połamane zęby.
Wady: Przodozgryz lub tyłozgryz.

Nos: pigment może mieć dowolny kolor lub kombinację kolorów.

Oczy: Oczy są umiarkowanie rozstawione, średniej wielkości, nieco zaokrąglony wygląd. Oczy mogą mieć dowolny kolor lub kombinację kolorów bez preferencji. Powieki są szczelne.

 

 

Uszy: Uszy jak kropla, krótkie i średniej długości, umiarkowane rozmiary, i proporcjonalnie szerokie u nasady, zwężające się lekko. Powinny one składać się w kształt trójkąta z zaokrąglonym czubkiem . Góra ucha jest na poziomie lub tylko nieznacznie poniżej górnej linii czaszki. Gdy pies stoi na baczność wewnętrzna krawędź ucha leży blisko policzek. Niefrasobliwe uszy są dopuszczalne, ale nie jest to korzystne.
Wady: Każde ucho inne niż typu opisanego powyżej.
Niedopuszczalne: Przycięte uszy.

SZYJA

Szyja jest muskularna i proporcjonalnej długości. Obwód szyi rozszerza się od nasady, później szyja przechodzi gładko w ramionach.
Wady: Szyja zbyt krótka i gruba lub zbyt cienka i słaba; nadmiar skóry tworzący podgardle.

PRZÓD CIAŁA

Ramiona są silne i gładko umięśnione. Łopatki są długie, szerokie, płaskie. Ramię jest w przybliżeniu równej długości, łopatki łączą się pod kątem. Łokcie są blisko ciała, i nie odwracają się.

Kończyny przednie: Kończyny przednie są proste i o średniej kości, co wskazuje na siłę, bez nadmiernej grubości. Nadgarstki są silne, krótkie i lekko opadające. Długość kończyn przednich powinna wynosić mniej więcej 50-60% wysokości psa w kłębie.Pies z nogami krótszymi niż ideał ma być karany bardziej surowo niż pies z dłuższymi nogami.
Wady: Kończyny przednie znacznie cięższe od zadu; kości zbyt ciężkie; Ramiona proste; odstające łokcie; słabe nadgarstki

TYŁ CIAŁA

Kończyny tylne: Kończyny tylne są silne i gładko umięśnione. Szerokość i kątowanie kończyn tylnych są w równowadze z kończynami przednimi. Tylne nogi – stawy kolanowe są dobrze zgięte, a stawy skokowe są dobrze rowiniętę. Gdy pies stoi – krótkie, silne śródstopie, prostopadłe do podłoża. Patrząc od tyłu, kończyny równolegle do siebie.
Wady: Cienkie i słabe kończyny.

Łapy: Dobre łapy są niezbędne dla psa do pracy. Stopy powinny być dobrze usadowione i owalne. Palce są długie i dobrze wysklepione błoną. Kości są grube i twarde. Paznokcie są mocne. Palce szczątkowe mogą być usunięte.

Wady: Kocie łapy

Ogon: ogon jest naturalnym przedłużeniem linii grzbietu. Jest grubszy na podstawie i zwęża się ku czubkowi. Pełnej długości ogon może być w pozycji pionowej z końcówką zakrzywioną do przodu – gdy pies jest w ruchu. Gdy pies jest spokojny, ogon zwisa naturalnie, sięgając stawu skokowego. Wystawcy nie powinni trzymać ogona pionowo.
Wady: Kompletny brak ogona.

SZATA I KOLOR

Catahoula występuje w dużej gamie kolorów sierści i wzorów. Wszystkie kombinacje kolorów i znaczeń mogą być dopuszczone – mogą znajdować się na klatce piersiowej, policzkach, nad oczami, na nogach,  lub na/pod ogonem. Wzór Leopard ma barwę podstawową, kontrastującą z plamami z jednego lub więcej innych kolorów.

Dopuszczany jest też jeden kolor sierści oraz pręgowanie które może mieć jasny czy ciemny kolor.

Wzór Patchwork może nie mieć jednego dominującego koloru tylko wiele różnych łat, o różnych rozmiarach, barwach i odcieniach losowo rozmieszczonych na ciele.

W ocenie psa umaszczenie nie jest sprawą nadrzędną.
Poważne wady: 70 procent lub więcej białego koloru.
Dyskwalifikacja: 90 procent lub więcej koloru białego, biała głowa, bielactwo
.

Przykładowe umaszczenia rasy można zaleźć TUTAJ 

WAGA I WZROST

Psy: 55-65 cm / 25-41 kg

Suki: 50-60 cm / 20-29 kg

Catahoula Leopard Dog musi być zarówno zwinny i mocny, więc rzeczywista waga i wysokość są mniej ważne niż właściwa proporcja wagi do wzrostu. Każde odchylenie od ideału należy oceniać na podstawie wielkości odchylenia i jego wpływu na zdolność psa do pracy.

WADY DYSKWALIFIKUJĄCE

Jednostronne lub obustronne wnętrostwo. Agresja lub ekstremalna nieśmiałość. Jednostronna lub obustronna głuchota. Kopiowane uszy. Płaszcz, który ukrywa szkic psa. 90 procent lub więcej koloru białego, biała głowa bielactwo całkowity brak ogona.

źródło: united kennel club / catahoula leopard dog


Czytaj więcej